Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Divadlo HáVeĎ

Divadlo v Hornej Vsi.... kedysi....

 

     Písal sa 30. január roku 1921, keď sa v týchto priestoroch, vtedy ešte Rímskokatolíckej ľudovej škole v Hornej Vsi hralo prvé ochotnícke divadelné predstavenie pod názvom Žertva srdca manželského. Divadlo nacvičila mladá slečna učiteľka tunajšej školy Mária Gontková. Bola rodenou Kremničankou a sestrou Oľgy, ktorá sa vydala za Samuela Adamčíka, neskoršieho herca SND a národného umelca. S týmto prvým divadelným predstavením sa hornovesskí ochotníci predstavili aj v Kremnici v divadelnej sále františkánskeho kláštora, kde zožali veľký úspech. Potom nasledovalo veľmi plodné obdobie divadelnej činnosti, ktoré trvalo nepretržite až do roku 1978. Prvými režisérmi boli učitelia tunajšej školy, ktorí každý rok nacvičili minimálne 3 až 4 predstavenia. Pravidelne sa hrávali na fašiangy, Veľkú noc a na Vianoce. Školská mládež tiež po štátno-politických oslavách a výročiach. Prvé divadelné predstavenia sa hrávali v školskej miestnosti na skladacom javisku a od roku 1925 v novopostavenom Obecnom a urbárskom dome. Prešlo ďalších 20 rokov, keď sa ochotníci dočkali aj skutočnej divadelnej sály s javiskom. 29. júna 1945 pri príležitosti posviacky nového kultúrneho domu, ktorý sa postavil po prestavbe cirkevnej školy sa na tomto javisku hralo prvé divadelné predstavenie /iba 3 mesiace od skončenia II. svetovej vojny/ pod názvom Bačova žena.

     Výpočet divadelných predstavení, ktoré sa počas ochotníckej činnosti odohrali je veľmi dlhý a zároveň pestrý. Hrávali sa hry rôznych autorov od veselohier, kabaretov, obrazov zo života ľudu, divadiel s národnobuditeľským zameraním, jednoaktoviek, rozprávkovými hrami, hry mravoučné ale aj drámy. V roku 1939 bola dokonca nacvičená aj opereta pod vedením učiteľa Jozefa Tvrdoňa s názvom Madlenka z Kovárny, v ktorej tunajší ochotníci mohli naplno predviesť aj svoje spevácke kvality. Každé divadelné predstavenie sa hralo minimálne 3 krát pred domácim obecenstvom aj hosťami, ktorí prichádzali na premiéry alebo opakované predstavenia aj z okolia vždy v preplnenej sále do posledného miesta. S nacvičeným divadlom ochotníci potom hosťovali aj po okolitých obciach. Veselé spomienky z nacvičovania, nezabudnuteľné zážitky z predstavení, ale aj divadelné lásky, ktoré prerástli do nejakého manželstva aj vďaka ochotníckemu divadlu. Zo začínajúcich ochotníkov sa po rokoch činnosti stali režisérmi aj tunajší občania, ktorí postupne odovzdávali svoje skúsenosti ďalším generáciám. Prerušenie vyše polstoročnej ochotníckej činnosti bolo spôsobené aj rozmachom televízie, ktorá začala na obrazovky prinášať kultúru, ktorú si dovtedy vedeli občania zabezpečiť aj sami. Tento fenomén nepostihol len našu obec, ale bol to aj celospoločenský jav. Čas nakoniec ukázal, že ochotnícke divadlo má stále svoje čaro a vie si získať diváka svojou bezprostrednosťou a prirodzeným prejavom.

     Ochotníci hrajú z lásky k divadlu a obecenstvu a profesionáli žiaľ niekedy len z lásky k peniazom, čo vnímavý divák vie veľmi rýchlo vycítiť.

     Preto prajeme nášmu novému ochotníckemu divadlu veľa šťastia, aby na doskách, ktoré znamenajú svet mohli rozdávať radosť, prinášať hodnotné umelecké zážitky, nie len pre našich občanov, ale aj na hosťujúcich vystúpeniach a tak reprezentovali našu obec, ktorá má za sebou bohatú kultúrnu tradíciu.

 


 

Divadlo HáVeĎ

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
Položky 1-40 z 145

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka